Wybory Samorządowe

Przed mieszkańcami naszej dzielnicy kolejne wybory – już 7 kwietnia będziemy głosować na osoby, które będą reprezentować naszą dzielnicę w radzie miasta.

Na stronie https://wybory.gov.pl można się zapoznać z kandydatami, na których będziemy mogli głosować w naszym okręgu wyborczym.

Wybory do rady miasta w naszym przypadku są proporcjonalne: najpierw jest liczona ilość głosów oddana na dowolnego kandydata z danej listy. Na tej podstawie są przyznawanie mandaty dla dane listy. Następnie dostępne miejsca dla danej listy są przydzielane kandydatom, którzy otrzymali najwięcej głosów. Głosy są rozdzielane za pomocą D’Hondta.

Przykład: jeśli na dowolnego kandydata z listy A odda głos 50% mieszkańców naszego okręgu, na dowolnego kandydata z listy B odda 30%, a na dowolnego kandydata z listy C odda 20%, wtedy lista A otrzyma 3 mandaty a lista B 2 mandaty. Następnie mandaty w ramach danej listy otrzymają osoby, które otrzymały na niej najwięcej głosów. Więcej informacji o metodzie D’Hondta: https://pl.wikipedia.org.

Prosimy pamiętać, że to nie miejsce na danej liście decyduje która osoba otrzyma mandat. Decyduje otrzymana ilość głosów!

Inne wpisy

Leave a Comment